Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

6 czerwca 2010 r.
9:21
Edytuj ten wpis

Noc Kultury 2010: Wspaniała klęska artystycznego urodzaju (wideo)

Koordynatorzy Nocy Kultury i organizatorzy jej poszczególnych części znowu byli bezlitośni. Po raz czwarty przygotowali strasznie gęsty program obfitujący w ciekawie zapowiadające się imprezy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grają porywająco mieszając style i robią świetny show. Trudno się z nimi rozstać. Trudno też rozstać się z całym towarzystwem. Miało być po 15 minut na każdą pozycję Nocy Kultury, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze, a już przy pierwszej z kwadransa zrobiło się półtorej godziny. Szanse na realizację planu drastycznie zmalały.

Albo wyobraźcie sobie, że trafiliście na klimatyczne i zadbane, cieszące oczy estetyczną aranżacją, patio klubu Czarna Owca (ul. Narutowicza 9), gdzie właśnie występuje zespół, który genialnie łączy góralskie, klezmerskie i klasyczne nuty. Wołosi i Lasoniowie nie tylko grają porywająco, ale także przykuwają wzrok żywiołowością – szczególnie ciągle rozbujany przy swoim instrumencie kontrabasista. 15 minut razy dwa. Plan coraz bardziej się chwieje.

Dziedziniec Archiwum Państwowego przy Jezuickiej 13. Skromnie wyglądająca z daleka prezentacja po zbliżeniu się do ekranu okazuje się niezwykle interesująca. Pokazywane są plakaty z okresu międzywojennego. Między innymi reklamy wyborcze. Wiele bardzo ciekawych, Niektóre bardzo ostre. A w piwnicy pokaz zdjęć starego Lublina. Miało być 15 minut, było dwa razy tyle.

Noc Kultury 2010, autor: Dziennik Wschodni



Do godz. 1.30, kiedy to ma dojść do najważniejszego wydarzenia czwartej Nocy Kultury, pozostało niewiele czasu. Trzeba przyspieszyć. Chwila na podwórku Gramoffonu (od ul. Jezuickiej), gdzie występuje zjawiskowa grupa Miąższ. Parę minut na podwórku przy Grodzkiej 16, gdzie trwa "Rok fotoreporterów Dziennika Wschodniego”, czyli multimedialna wystawa i spotkanie z reporterami. Parę minut na skwerze przy ul. Olejnej 6, gdzie grają kapele reggae'owe.

Za 10 minut w Trybunale Koronnym (Rynek 1) powinno zacząć się wielkie granie. Tymczasem na fasadzie zabytkowego budynku trwa jeszcze rewelacyjna wizualizacja kolektywu kilku.com z muzyką Piotra Kurka. Kończą tuż przed w pół do drugiej. Punktualnie o 1.30 organizatorzy zaczynają wpuszczać na koncert. Uważnie przyglądają się wchodzącym i proszą o wyłączenie dźwięków w komórkach.

Mniej więcej setka szczęśliwców zajmuje miejsca na widowni sali koncertowej. Po drugiej stronie przy fortepianie siedzi już Szabolcs Esztenyi, a przy stole z urządzeniami elektronicznymi jest Tadeusz Sudnik. Gwiazdy majowego festiwalu Kody powróciły do nas po niecałym miesiącu – znowu na zaproszenie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” – by wykonać specjalnie przygotowaną na Noc Kultury "Kołysankę dla Lublina”.

Zaczynają bardzo awangardowo. Esztenyi na przemian wydobywa dźwięki grając na klawiszach i podrywając struny, nad którymi wiszą cztery mikrofony. Sudnik dialoguje z partiami pianisty niepokojącymi sekwencjami dźwięków syntetycznych, a dla znieczulenia odtwarza sample z ptasimi trelami. Od czasu do czasu elektronik podchwytuje akordy akustyka i przetwarza je. Słychać dwa fortepiany i zmieniające się jak w kalejdoskopie partie elektroniczne.

W pewnym momencie muzyka się uspokaja – jak doba, kiedy po burzliwym dniu przychodzi czas na nocny odpoczynek (w przypadku 5/6 czerwca, oczywiście, późnonocny). Sławni warszawscy awangardziści kołyszą lublinian do snu pięknymi lirycznymi frazami. Czego chcieć więcej?

Noc Kultury 2010 w Lublinie - autor MM Lublin




Animacja na Budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie - autor szumiluk



Pozostałe informacje

Rzym kusi zabytkami
CITY BREAK
galeria

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31